Krušnohorský dvůr, Cínovec snowboardová a lyžařská škola

ŠUMAVA

Jáchymov

Jáchymov

Ubytování v Jáchymově

Žádné jiné krušnohorské městečko nemá tak pohnutou historii jako Jáchymov. Na jedné straně slibně započatá kariéra během stříbrné horečky a šťastný objev léčivé radonové vody. Na straně druhé hluboké jizvy, které na tváři i duši města zanechala temná 50. léta 20. století. Přesto se ale Jáchymov dokázal zbavit svých okovů a nalézt ztracenou identitu. Úžasná poloha v údolí hustých lesů a dobře fungující infrastruktura sem láká nejen lázeňské hosty, ale také stále více turistů.

Ale vraťme se do období největší slávy Jáchymova, do 16. století. Ihned po svém založení roku 1516 se začal neuvěřitelně rychle rozrůstat – v roce 1533 už zde žilo 18000 obyvatel, což z něj v té době dělalo 2. největší město v Čechách. Bohaté zásoby stříbra, které se těžilo ve stovkách okolních dolů, umožnily vznik místní mincovny. Inspirací pro název nové mince bylo staré jméno města, Joachimsthal. Odtud tedy thaler, později známý tolar, který pro změnu inspiroval slavnou minci za velkou louží.

Po vyčerpání stříbra se zdálo, že je Jáchymov odsouzen k rychlému úpadku. V polovině 19. století se začal těžit uran, ze kterého se vyráběla barva. Nikdo tehdy netušil, jak zásadní roli bude právě uran hrát v budoucích letech. Až přišel osudný rok 1898, kdy manželé Curieovi objevili v odpadních uranových rudách polonium a radium. Netrvalo dlouho a zjistilo se, že radioaktivní voda ze zatopených štol má v malé míře velmi pozitivní účinky na pohybové ústrojí. Jáchymov dostal svou druhou šanci. Roku 1906 byly založeny 1. radonové lázně na světě, jejichž sláva rychle překročila hranice státu. Jáchymovská lázeňská tradice pokračuje velice úspěšně dodnes.

Pohodu města těžce narušila 2. světová válka. Z lázní se staly lazarety pro vojáky a lidé trpěli všudypřítomným strachem. To nejhorší však mělo teprve přijít. Nebezpečný uran se s ohledem na atomovou hrozbu dostal do popředí zájmu Sovětského svazu. Neukojitelný hlad po této rudě vedl k nenasytnému dolování. Na tuto nesmírně namáhavou dřinu bylo samozřejmě třeba sehnat velké množství lidí. Dostupný a levný zdroj pracovní síly se našel snadno – političtí vězni. Z Jáchymova se stalo pásmo hlídané vojáky, do kterého jste mohli vstoupit pouze s povolenkami. Smutnou historii připomíná velmi zajímavá naučná stezka Jáchymovské peklo.

Doslova rabování země mělo pro okolní krajinu katastrofální následky. Dnes však příroda naštěstí s pomocí obětavých lidí znovu rozkvétá ve své plné kráse. Najdete tu přímo ráj pro pěší turistiku i cykloturistiku. Oblíbenou procházkou je výlet na Popovský kříž a k sedačkové lanovce, která vás (případně i vaše kola nebo lyže) vyveze na nejvyšší vrchol Krušných hor, Klínovec. Sedačka je v provozu denně od 9.00 – 16.00 hod. Za prohlídku stojí i samotné město, jistě vás okouzlí např. renesanční radnice, kostel sv. Jáchyma nebo Královská mincovna s muzeem.

Největší nápor turistů zažívá Jáchymov každoročně v zimní sezóně. A není divu. Okolní zasněžené sjezdovky přitahují lyžaře i snowboardisty přímo magickou silou. Jedním z jejich nejoblíbenějších cílů je lyžařský areál Nové Město nad Jáchymovem. Můžete také využít velmi dobré autobusové spojení do známého střediska Boží Dar, odkud se snadno dostanete na hojně navštěvovaný Neklid a největší lyžařský areál Krušných hor na Klínovci. Srdce všech nadšených běžkařů zaplesají při pohledu na upravované běžecké stopy.

Ubytování v Jáchymově

Zajímavé dkazy:
Jáchymov - brána Krušných Hor a kolébka atomového věku
Oficální stránky obce Jáchymov

Krušnohorské obce:

ABERTAMY
BOŽÍ DAR
BUBLAVA
CÍNOVEC
HŘEBEČNÁ
HORNÍ BLATNÁ
JELENÍ
KOVÁŘSKÁ
KRASLICE
LOUČNÁ
MARIÁNSKÁ
MĚDĚNEC
NEJDEK
NOVÉ HAMRY
PERNINK
POTŮČKY
PSTRUŽÍ
RYŽOVNA
SUCHÁ
VEJPRTY