Houda Bouda, Boží Dar snowboardová a lyžařská škola

ŠUMAVA

Krušnohorské cyklostezky

Cyklostezky Krušné hory

Okruh č.1: Ježíškova cesta

Délka: 4,8 km
Obtížnost: Lehká, ideální pro rodiny s malými dětmi. Můžete také obejít pěšky s kočárkem.
Informace: Po cestě jsou 4 Ježíškovy boudy (přístřešky).
Trasa: Vyjedete z Božího Daru za hřbitovem po nově zrekonstruované stezce Kafenberská. Na první křizovatce se dáte vlevo, po 2,3 km přijedete na silnici - zahnete znovu vlevo a vrátíte se do Božího Daru.

Okruh č.2: Mrtvý rybník

Délka: 16,3 km
Obtížnost: Lehká, pro treková a horská kola, zvládnou i starší děti.
Informace: Cestou projíždíte kolem Božídarského � pičáku (1115 m.n.m.), nejvyšší čedičové kupy ve střední Evropě, a míjet budete také Mrtvý rybník. Na křižovatce Rýžovna doporučujeme navštívit krušnohorskou salaš (ovčí sýr, halušky).
Trasa: Z Božího Daru vyjedete po červené směrem na Horní Blatnou, po silnici III. třídy. Po vjezdu do lesa ujedete zhruba 200 m a odbočíte vlevo. Trasa vede po červené až na silnici Abertamy - Rýžovna, kde se dáte doprava. Přijedete na křižovatku Rýžovna, kde zahnete vpravo. Silnice vede zpět do Božího Daru.

Okruh č.3: Malý okruh Anthona Günthera

Délka: 7,5 km
Obtížnost: Lehká, pro treková a horská kola, zvládnou i děti.
Informace: Část trasy vede po cestě Anthona Günthera, známého krušnohorského básníka.
Trasa: Vyjedete z Božího Daru za hřbitovem po nově zrekonstruované stezce Kafenberská. Pokračovat budete po cestě na hraniční přechod Tellerhauser (euro trasa 2OO8), za přechodem se dáte doprava po modré až k přechodu Hubertky (cesta A.Günthera). Překročíte hranice zpět do čech, na první lesní cestě odbočíte vlevo a vrátíte se na B.Dar po Kafenberské.

Okruh č.4: Velký okruh Anthona Günthera

Délka: 22 km
Obtížnost: Lehká pro treková a horská kola, zvládnou i starší děti.
Informace: Možnost koupání na koupališti v Rittersgrün, návrat po cestě A. Günthera.
Trasa: Z Božího Daru vyjedete za hřbitovem po nově zrekonstruované stezce Kafenberská. Pokračujete po stezce 2OO8 k odbočce na přechod Tellerhauser, zde pojedete rovně po cestě Kafenberská až k silnici Zlatý kopec – Český mlýn. Na silnici zahnete doprava do Č. Mlýna. Tam na křižovatce opustíte silnici a vydáte se po cestě k hraničnímu přechodu Český mlýn/Rittersgrün. Za přechodem odbočíte doprava, na hlavní silnici pak doleva a po 100 metrech znovu doprava. Vyjedete ke koupališti (otevřeno pro veřejnost), od něj pokračujete vpravo po modré (cesta A. Günthera) přes Tellerhauser až k hraničnímu přechodu Hubertky. Překročíte hranice zpět do ČR a na první lesní cestě odbočíte vlevo, kudy se vrátíte na B.Dar po cestě Na vraky.

Okruh č. 5 „Just down the hill“

Délka: 4,5 km k lanovce + 3,8 km z Klínovce na B. Dar
Obtížnost: Střední, pro horská kola.
Informace: Trasa vede celou dobu z kopce, klade vyšší nároky spíše na techniku než na fyzičku. Návrat klínoveckou lanovkou.
Trasa: Vyjedete z B. Daru po žluté směrem k Neklidu. Nad Jahodovou loukou odbočíte vpravo, stále po žluté. Cesta prochází běžkařským areálem Jahodová louka, poté klesá k dolní stanici vleku na Neklidu. Odtud dolů po cestě (stále po žluté) až na parkoviště pod klínoveckou lanovkou. Na parkovišti zahnete ostře vlevo nahoru a po silnici pokračujete až k dolní stanici lanovky. Tam si koupíte jízdu nahoru (4O,- Kč). Ta vás vyveze na vrchol Klínovce (restaurace, nádherný výhled po hřebenech hor), odkud dojedete po silnici zpět na Boží Dar.

Okruh č. 6 Velký Krušnohorský okruh

Délka: 47,5 km
Obtížnost: náročná, pro horská a treková kola
Informace: cesta za začátku kopíruje Blatenský příkop a pod blatenským vrchem, rozcetí Luhy ho kříží a opouští. Trasa prochází zkrz několik krušnohorských obcí a přes několik vrcholů (Blatenský, Plešivec, Klínovec). V H. Blatné a v Jáchymově muzea. Trasa je náročná, leč prochází velmi zajímavými místy Krušných hor.
Trasa: Z Božího Daru vyrazíte po silnici směr Horní Blatná přes Myslivny a Rýžovnu k odbočce na blatenský vrch, zde obočíte v pravo-cyklotrasa č.2001, Blatenský vrch (rozhledna, Vlčí jámy). Z Blatenského vrchu bedete pokračovat po žluté na rozcestí Luhy, zde odbočíte doleva, stíle 2001 po tzv. Železné cestě až do Potůček, stále 2001, část kopíruje žlutou turistickou. Potůčky (bazén, tržiště). Z potůček po silnici č.221 do Horní Blatné (muzeum, kostel), pokračovat dál po silnici 221 do Perninku, na Křižovatce vlevo silnice 219 směr Abetamy, projet obci, na křižovatce odbočit vpravo, směr Boží Dar po silnici 219, po 500m opustit hlavní silnici, na křižovatce doprava na Plešivec. Na rozcestí pod Plešivcem se dáte doleva (� výcarská bouda)-odbočka vpravo nám dává možnost vyjet na vrchol Plešivce, kde naleznete rozhlednu a restauraci. Dále bute pokračovat od � výcarské boudy (Plešivce) po modré přes Nové město do Jáchymova (šlikova věž, Jáchymov- radnice, muzeum) V Jámově pojedete doprava dolů až na kruhový objezd, kde bude následovat levá odbočka a po žluté dorazíte až na parkoviště pod klínoveckou lanovkou. Z parkoviště pokračovat až na dolní stanici lanovky, kterou se vyvezete přímo na vrchol Klínovce. A z Klínovce sjedete přímo do místa vašeho startu- Božího Daru.

Okruh č. 7 Velký Německý okruh

Délka: 32km
Obtížnost: středně těžká a ž náročná, pro horská a treková kola
Informace: trasa prochází přes Fichtelberg a po německé straně Krušných hor, která se může pochlubit velkým množstvím kvalitních cyklostezek.
Trasa: Z Božího Daru vyrazíte po silnici k hraničnímu přechodu pro motorová vozidla, za hraničním přechodem se dáte vlevo(od restaurace Neueshaus) nahoru po žluté až k parkovišti.Od parkoviště po žluté(modré, červené) vyjedete až na vrchol Fichtelberg(1214m.n.m). Z vrcholu Fichtelbergu po červené sjedete až k místu, kde červená kříží silnici a zde budete pokračovat dále doprava po silnici. Zhruba po 250 m odbočíte doleva po silnici. Dále se budete držet silnice, nikam nebudete odbočovat, silnice se zhuba po 3,5 km spojí se žlutou značkou, budete pokračovat po žluté až k parkovišti, u parkoviště doleva, zpočátku po zelené, dále budete pokračovat po silnici. Na další křižovatce pojedete rovně a na následující taktéž. Dále pojedte po zelené až do obce Markerbach (ranč a restaurace). Z Markerbachu stále po zelené (doleva nahoru). Zhruba 2km od Markersbachu po stoupání přijde křižovatka se žlutou, kterou budeme doleva následovat. Dále pokračovat rovně po červené až k hlavní silnici Oberwiesnthal- Tellerhauser, zde odbočíte doleva, budete pokračovat cca 500m po silnici, kde odbočíte doprava na modrou, která vás dovede až k turisckému přechodu Hubertky. Zde překročit hranice zpět do ČR na první lesní cestě odbočit vlevo a vrátit se na B.Dar po cestě Na vraky.

Číslo: 2000, délka: 37,5km

Pernink - lyžařský areál Pernink - Nové Hamry-Horní Blatná (přejezd silnice) - Jelení - Rolava - Nové Hamry - Tisovský vrch - Dračí skála - Pernink

Číslo: 2001, délka: 20km

Pernink - Blatenský vrch - Potůčky - Na strašidlech - Horní Blatná - Pernink

Číslo: 2002, délka: 37km

Pernink - Blatenský vrch - Potůčky - chata Červená liška - odbočka Zlatý kopec - Myslivny - rozcestí Pod � pičákem - � výcarská bouda - Plešivec - Abertamy - Pernink

Číslo: 2003, délka: 24km

Pernink – Bílá Bystřice - Velflík (lovecká chata) - odbočka k Černému jezeru - Lužec - železniční přejezd nad Perninkem - Dračí skála - Pernink

Číslo: 2004, délka: 30km

Pernink - odbočka Bludná - Hřebečná - Rýžovna - Potůčky - přejezd silnice Blatná-Nové Hamry - Pernink

Popovský okruh - číslo: 2005, délka: 29km

Boží Dar - rozcestník Jahodová louka - Jáchymov - Popovský kříž - Mariánská - Adam - Rovnost - Eduard - Božídarský � pičák - U Černé - Boží Dar

Klínovecký okruh - číslo: 2005, délka: 25km

Boží Dar - Neklid – Klínovecká silnice - Nad Suchou - Plavno - Panorama - Bratrství - parkoviště u lanovky - Karásek - rozcestník Jahodová louka – Boží Dar

Hraniční okruh - číslo: 2008, délka: 35,5km

Boží Dar - Lávka - Hubertky - Český Mlýn - Holubí skály - Hraniční rozcestník - Chata Červená liška - Před Potůčkami - � achta - U Zlaťáku - Mílovská - Myslivny - U Černé - Boží Dar

Centrální okruh - délka: 34km

Boží Dar - Lávka - Myslivny - Blatenský příkop - Božídarský � pičák - Pod � pičákem - Barbora - Abertamská silnice - U hájovny - � výcarská bouda - Plešivec - Abertamy - hájovna Lesík - Bludná - Hřebečná - Mrtvý rybník - Pod � pičákem - Božídarský � pičák - U Černé - Boží Dar

Číslo: 2012, délka: 9km

Ostrov - Jáchymov - Pod lanovkou - Klínovec-lanovka-dolní stanice