Penzion H, Jáchymov snowboardová a lyžařská škola

ŠUMAVA

Klínovec

Klínovec

Mapa

Možná nedosahuje závratných výšin krkonošské Sněžky, zato ale svým návštěvníkům nabízí daleko přívětivější tvář se snadnou dostupností a ubytovacím zázemím. S nadmořskou výškou 1244 m je Klínovec nejvyšší vrchol Krušných hor – v létě oblíbený cíl pěších i cykloturistů, v zimě pak vyhledávané lyžařské středisko. Najdete tu dva vynikající ski areály, Klínovec jih a Klínovec sever, na samém vršku spojené slavnou rozhlednou.

Majestátná hora v tajemném oparu lákala dobrodružné duše odnepaměti. V polovině 19. století byla k vrcholu vybudována zpevněná cesta, a tak se za svěžím horským vzduchem mohli v pohodlí a bezpečí vydávat i hosté z nedalekých lázeňských měst. Roku 1884 postavili členové jáchymovského Krušnohorského spolku na Klínovci kamennou rozhlednu, ke které později přibyl také hotelový komplex budov. Za prohlídku stojí především hotelový sál s unikátním kazetovým stropem. Najdete na něm znaky všech obcí a měst pod Klínovcem.

V současné době prochází celý areál rozsáhlou rekonstrukcí, a tak se dovnitř bohužel nedostanete. Na návštěvu si budete muset počkat do roku 2009, kdy by měl být hotel opět zpřístupněn veřejnosti. Podle všeho se vám ovšem čekání dozajista vyplatí. Historické budovy budou uvedeny do původního stavu z počátku 20. století, vedle toho se pro vás ale připravuje také několik vyslovených lahůdek v moderním stylu, např. samoobslužná jídelna, podzemní parkoviště nebo fitness salon. Obec Boží Dar založila speciálně pro účel rekonstrukce Nadační fond Klínovec.

A jak se vlastně na Klínovec dostanete? Pojedete-li z Božího Daru směrem na Vejprty, zhruba po 1,5 km uvidíte odbočku doprava k parkovišti a rozhledně. Na vrchol vedou samozřejmě také turistické stezky – červená z Božího Daru přes lyžařský areál Neklid nebo žlutě značená z obce Suchá. Třetím, pro mnohé nejpříjemnějším způsobem, je sedačková lanovka. Nástupní stanice je vzdálená 3 km z centra lázní Jáchymov, na kruhovém objezdu v dolní části města musíte zahnout doprava ke kulturnímu domu. Lanovka je v provozu celoročně od 9.00 do 16.00 hod, za zpáteční lístek zaplatíte v zimní sezóně 70 Kč (mimo sezónu 40 Kč). Od roku 2005 funguje druhá lanovka na severním svahu Klínovce.

Pokud se rádi proháníte na horském kole, jistě vás potěší možnost jeho bezplatného vyvezení lanovkou. Z vrcholu se pak můžete pustit zpátky přímo po strmé sjezdovce, kudy se každý rok jezdí MČR ve sjezdu horských kol. Najdou se tu ale i jiné trasy, které můžou bez obav vyzkoušet i méně zkušení cyklisté.